Sprawdzone rady w jaki sposób pielęgnować opuszczone kocięta

Odnalezienie kociąt porzuconych przez matkę, może wprowadzić panikę, szczególnie jeśli nie wiemy, jak się takim małym kotem zaopiekować. Musimy jednak działać szybko, ponieważ o przeżyciu malucha zadecydują godziny. W jaki sposób pielęgnować opuszczonego zwierzaka?

Mały kotek

Autor: Aurel
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze, kiedy matka porzuca kocięta może bardzo szybko doprowadzić do wyziębienia organizmu kociąt, w związku z tym trzeba zapewnić opisywanym zwierzętom odpowiedni poziom ciepła. Perfekcyjne będzie niezmienne źródło, np. podgrzewana poduszka, koc elektryczny, termofor lub również koc zawinięty na ciepłej butelce. Rzecz jasna kotów nie można przegrzewać, trzeba pamiętać, że odpowiednia temperatura jest adekwatna do temperatury matki, to znaczy zazwyczaj jest to temperatura między 30 a 40 stopniami.

Kocię, któremu będzie zimno ma bardzo małe szanse na przeżycie. Kolejno nie można ominąć, że zwierzaki muszą zostać nakarmione. Co warto podkreślić młode koty nie mogą pić mleka krowiego. Należy bardzo szybko udać się do sklepu zoologicznego lub lecznicy zwierząt i nabyć specjalne mleko dla kociąt. Najlepiej jest je podawać w butelce ze smoczkiem. Nie należy się poddawać. Mały kot może być bardzo oporny na tego typu dokarmianie, ale jest wysokie prawdopodobieństwo, że w końcu „wyczuje” butelkę i zacznie normalne spożywanie mleka. Sprawdź popularne produkty – witaminy dla kota

Zwierzaka trzeba karmić co 2 do 3 godzin. Jest to z pewnością pracochłonne, ale posiadanie kociąt jest niesamowicie odpowiedzialne – więcej. Dodatkowo porzucony kot nadczynność tarczycy u kota może mieć problemy z wypróżnianiem. Na nieszczęście może to doprowadzić do poważnych kłopotów, dlatego też bardzo ważne są masaże okolic brzucha. Należy je wykonywać szybko po każdym karmieniu. Jeżeli odpowiednio szybko przeprowadzimy wszystkie te czynności istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że mały kot przeżyje.

kot

Autor: Juanedc
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy maluch trochę podrośnie, warto dać mu witaminy dla kotów, dzięki którym wzmocni się jego kondycja. Można je kupić w sklepach zoologicznych, u weterynarza, a także w Internecie. Należy wpisać w wyszukiwarkę frazy, takie jak: „witaminy dla kotów” i wybrać te najlepsze dla naszego zwierzaka. Choć uratowanie kociąt wydaje się niezwykle trudne, naprawdę warto próbować wypełnić to zadanie. Jeżeli uratujemy takiego zwierzaka na pewno radość wynagrodzi nam wszystkie zmagania. Przede wszystkim odczujemy ogromną satysfakcję i zyskamy kociego przyjaciela.

Zostaw odpowiedź

*