Jak powinien wyglądać gabinet weterynaryjny? O jakich rzeczach koniecznie trzeba wiedzieć?

Czy łatwo założyć punkt weterynaryjny? Jeżeli chcemy to zrobić powinniśmy poznać w szczególności parę rad. Taki lokal powinien być wyposażony w pokój przyjęć z poczekalnią, aparaturę oraz sprzęt dopasowany do świadczonych przez nas usług.

Co rozumiemy przez taki sprzęt? Wszystko co jest potrzebne do leczenia zwierząt, ale również bardziej profilaktyczne i kontrolne urządzenia, jak wagi do ważenia zwierząt. W tego typu miejscu powinny znajdować się pomieszczenie do przechowywania produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych, pomieszczenie sanitarne i socjalne.

pies u weterynarza, weterynarz

Autor: Lubasja de Rycke
Źródło: http://www.flickr.com

Z powstaniem gabinetu weterynaryjnego wiążą się także inne, prawne kwestie. Jeżeli klinika kwalifikuje się jako gabinet weterynaryjny musi spełniać różne wymagania, czyli mieścić się w osobnym budynku lub lokalu albo też stanowić odosobnioną część nieruchomości. Pokój przyjęć z poczekalnią musi znajdować się na poziomie terenu, może być także w suterenie, lecz tylko jeśli dostępne jest światło naturalne odpowiednio jasne do rodzaju świadczonych usług. Kolejne pomieszczenia u weterynarza mogą mieścić się już na różnych kondygnacjach.

Dalsze wytyczne dotyczą tego, iż ściany powinny być zrobione z materiałów gładkich, które są łatwe do czyszczenia, ale i odporne na działania wody oraz środków dezynfekujących. W pokoju przyjęć albo zapleczu sanitarnym musi być umywalka z bieżącą ciepłą oraz zimną wodą, substancje do mycia i dezynfekcji rąk, a także papierowe ręczniki razem z koszem na zużyte ręczniki. Parapety w tego rodzaju miejscu powinny być wykończone czymś trwałym oraz gładkim, odpornym na działanie wody i środków do dezynfekcji.

Ważne jest, że jeśli usługi weterynaryjne będą wykonywane przy użyciu narzędzi i sprzętu wielokrotnego użytku, to pokój przyjęć powinien posiadać autoklaw albo też sterylizator na suche powietrze.

Chcesz zgłębić więcej na ten temat? To bardzo dobrze, gdyż pod tym łączem (installgroup.pl/) odnajdziesz interesujące informacje, które Cię zaabsorbują.

Jeżeli w gabinecie będę robione zabiegi pod znieczuleniem ogólnym, to gabinet taki powinien być wyposażony w sprzęt do dożylnego podawania środków medycznych. Nie ma sensu też chyba przypominać, iż każda rzecz w gabinecie musi być zachowana w idealnej czystości. Odnosi się to do ważnych urządzeń, jak również takich mniej istotnych, jak wagi weterynaryjne.

Zostaw odpowiedź

*