Jednym z kłopotów przy wychowywaniu źrebięcia jest sposób odłączania go od klaczy. Z punktu widzenia hodowcy rozdzielenie takie nierzadko ma charakter ekonomiczny i organizacyjny.
Na wolności źrebaki swym matkom towarzyszą stosunkowo długo.
Źródło: http://www.flickr.com
Przeprowadzane obserwacje wolno żyjących stad pozwoliły zaobserwować, że chowane dziko źrebaki potrafią ssać swoje matki nawet jako roczne osobniki. W wypadku chowu stajenno-pastwiskowego albo stajennego, opiekę nad hodowlanym źrebięciem sprawuje człowiek. Decyduje on ostateczne o terminie rozdzielenia. Jest wiele hipotez, które dotyczą wieku, w jakim odłączenie będzie odpowiednie nie tylko dla źrebięcia, lecz również dla klaczy.
Tak zaciekawił Cię nasz temat, że masz ochotę na kolejne posty? Żaden kłopot. Najnormalniej w świecie wejdź w hiperłącze do strony (https://profesjonalne-nawadnianie.pl/System-nawadniania-ogrodu-c363) i czytaj bez limitów.
W Polsce rozdzielenia dokonuje się przeważnie pomiędzy 5 a 7 miesiącem życia źrebięcia. Wszystko jest zależnie jednak od kondycji psychicznej oraz fizycznej źrebaka. Przyjmuje się, że źrebaki utrzymywane muszą być przy mamie do tego momentu, póki laktacja się utrzymuje na dostatecznym poziomie. Mleko, które posiada klacz, jest to posiłek najtańszy oraz najbardziej wartościowy dla źrebięcia.
Źródło: www.zwierzakowo.pl
Istnieje kilka metod rozdzielenia źrebaka i klaczy. Wszystko jest zależne tak naprawdę od indywidualnych metod hodowli i wychowu koni. Duża ilość hodowców twierdzi, że źrebaki najlepiej jest odłączać stopniowo powiększając przerwy. Dla przykładu coraz bardziej powiększając przerwy: dla przykładu wstępnie dopuszczać sześć razy, zaś potem jeden raz na dzień do klaczy. W ten sposób w ciągu 14 dni można by ich od siebie odzwyczaić. Co poniektórzy hodowcy wolą jednak w większym stopniu praktyczne oraz szybsze wyjście, które opiera się na jednorazowym odłączeniu.
W wypadku wyboru tej metody, zaleca się, żeby postawić odłączonego źrebaka w stajni, w której wcześniej żył oraz umożliwić komunikowanie się z matką słuchem oraz wzrokiem. Trzeba również przez parę pierwszych dni umożliwić im kontakt na pastwisku albo wybiegu.