Nasze zwierzątka tak jak ludzie wymagają odpowiedniej pielęgnacji, żywienia oraz preparatów, które pomogą im cieszyć się zdrowiem. Troszczymy się o naszych zwierzęcych przyjaciół, gwarantując im bezpieczeństwo. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, by nasz pupil czuł się szczęśliwy?
Źródło: http://www.flickr.com
Zarówno koty jak też psy potrzebują odpowiedniego pożywienia. To przyrządzane w domu nie zawsze w zupełności pokrywa zapotrzebowanie ich organizmów na wszystkie niezbędne witaminy oraz mikroelementy, co sprawia, iż naszym czworonożnym przyjaciołom wypada sierść, są apatyczni oraz nieskorzy do wspólnej zabawy. Wysokiej jakości karma (zobacz: karma dla szczeniąt) dla zwierząt jest doskonale zbilansowana i zawiera wszelkie składniki, konieczne do właściwego rozwoju oraz dodatkowo może być wzbogacona na przykład w witaminy dla kota- . Jest dostosowana dla zwierząt domowych, tych spacerujących, sterylizowanych, kociąt czy persów. Dzięki temu prościej dbać o formę pupila. Można wybierać karmy posiadające odpowiednie składniki oraz witaminy dla kota w formie karmy suchej lub w puszcze w postaci musów, galaretek czy potrawek.
Dbając o naszego pupila, trzeba również zwrócić uwagę na coraz powszechniejszy problem występowania u zwierząt kleszczy, bo roznoszą one bardzo poważną chorobę – boreliozę. Choroba ta wywołuje poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego lepiej zakupić preparaty na kleszcze dla psa. Szczególnie jeżeli chodzimy na długie spacery do parku, lasu bądź w miejsca, w których występują gęste krzaki lub zalesienie. Niestety, zwierze niechronione na przykład przez preparaty na kleszcze dla psa czy anty-kleszczową obrożę, może napotkać kleszcza nawet w okolicy domu. W sklepach dla zwierząt oraz lecznicach weterynaryjnych można zaopatrzyć się w specjalne środki w formie kropelek, które zabezpieczą i uchronią zwierzę przed atakiem kleszcza- więcej pomocnych rad na stronie.
Źródło: sxc.hu
Te małe pajęczaki znajdujące się w trawie mogą zaatakować czworonoga, znajdując miejsce na jego ciele, gdzie się wkręcają oraz ciągną pokarm. Jeśli pomimo zastosowania preparatów, psa zaatakuje kleszcz, trzeba go usunąć za pomocą pęsety. Należy go sięgnąć tuż przy skórze oraz delikatnie, a jednocześnie zdecydowanym ruchem wyciągnąć intruza w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Obszar po ukąszeniu musimy zdezynfekować oraz obserwować. Zaniepokoić powinien nas szczególnie rumień, występujący w miejscu ukąszenia. Kiedy pies zaczyna się dodatkowo specyficznie zachowywać, warto skonsultować się z weterynarzem, by wykluczyć choroby przenoszone przez kleszcze.